K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Są wolne miejsca w szkołach ponadpodstawowych

0

Podczas wczorajszej konferencji prasowej kierownictwa słupskiego ratusza przekazane zostały informacje na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Również wczoraj komisje rekrutacyjne w szkołach ponadpodstawowych podały do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Do minionego piątku, 18 lipca, kandydaci potwierdzali wolę przyjęcia do wybranej szkoły poprzez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Od 1 września w Słupsku uruchomione zostanie 47 oddziałów klas pierwszych. Będzie to 12 oddziałów w liceach ogólnokształcących, 19 w technikach oraz 6 w branżowych szkołach I stopnia.

– Utworzyliśmy 1400 miejsc dla ponad 820 absolwentów szkół podstawowych – mówi Beata Chrzanowska, wiceprezydent Słupska. – Pamiętajmy też o tym, że jest szeroka oferta szkół niepublicznych i oferta szkoły, którą prowadzi powiat słupski. Myślę, że obecnie jest 70-90 uczniów, którzy jeszcze nie wiedzą, gdzie 1 września podejmą dalszą naukę. Rekrutacja trwa nadal, a jeżeli zajdzie potrzeba jesteśmy w stanie uruchomić dodatkowe oddziały, ale na tę chwilę nie widzimy takiej konieczności.

Wolne miejsca są przede wszystkim w branżowych szkołach I stopnia. Wiceprezydent Chrzanowska zapewnia, że to dobre szkoły, które oferują możliwość zdobycia zawodu oraz dają solidne podstawy do dalszej edukacji. Absolwenci tych szkół są poszukiwani przez pracodawców, a zdobyte tam kwalifikacje odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy. Firmy oferują kandydatom dodatkowe bonusy, a wśród nich między innymi umowy o pracę.

– Zazwyczaj szkoły branżowe I stopnia cieszą się mniejszym zainteresowaniem i trudno powiedzieć dlaczego – dodaje wiceprezydent Chrzanowska. – Zazwyczaj wszystkie zawody, do których szkoły przygotowują są ważne w codziennym życiu, począwszy od kucharza, piekarza, fryzjera, montera zabudowy, montera sieci kanalizacyjnej, jak również automatyk czy mechanik to są zawody które nam są potrzebne. Niestety prawda jest taka, że zainteresowanie branżowymi szkołami jest ograniczone i trudno mi to wytłumaczyć. Największym zainteresowaniem cieszą się takie specjalności jak programista, informatyk czy mechatronik.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy i zainteresowaniom młodzieży, w Zespole Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego uruchomiono nowy kierunek – technik aranżacji wnętrz.

Ryszard Hetnarowicz, fot. Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Skomentuj