K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowi ochotnicy w CSMW

0

W Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej imienia admirała Józefa Unruga w Ustce ponad 130 kandydatów rozpoczęło służbę przygotowawczą do korpusu szeregowych. To pierwsze tegoroczne szkolenie ochotników.

131 ochotników, w tym 48 kobiet, przybyłych z różnych regionów kraju po przekroczeniu bramy Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce i załatwieniu formalności ewidencyjnych otrzymało mundury, buty, berety oraz cały ekwipunek. Czeka ich teraz trzymiesięczne szkolenie przygotowawcze do pełnienia służby wojskowej w korpusie szeregowych. Z chwilą rozpoczęcia służby otrzymali tytuł elewa. Pierwszym etapem służby przygotowawczej jest trzymiesięczne szkolenie podstawowe. Elewi poznawać będą tajniki żołnierskiego rzemiosła, w tym zasady obchodzenia się z bronią. Przejdą też szkolenia medyczne, saperskie, taktyczne i ogniowe. Poznają zasady regulaminowe i dyscyplinarne. Uczestniczyć będą również w zajęciach z historii marynarki wojennej i Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, które obchodzić będzie we wrześniu stulecie szkolnictwa morskiego. Elewi przejdą również szkolenia z zakresu terenoznawstwa, obrony przeciwlotniczej, wychowania fizycznego, ochrony środowiska, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

Szkolenie podstawowe trwa dwa miesiące, jeden natomiast przeznaczony jest na szkolenie specjalistyczne. Po raz pierwszy w tym roku przysięga odbędzie się po dwóch miesiącach. Kandydaci do służby rekrutują się z całej Polski, ale w dużej mierze pochodzą oczywiście z województw północnych. Nie brakuje wśród nich osób z wyższym wykształceniem, choć – podkreśla kmdr ppor. Robert Biernaczyk – wielu zgłaszających się ma wykształcenie średnie, i to zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niewielki odsetek elewów służby przygotowawczej stanowią natomiast absolwenci jedynie gimnazjów.

Podczas uroczystego apelu komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej komandor Grzegorz Okuljar przywitał elewów i wręczył uroczyście broń czterem marynarzom: Paulinie Grzybek, Konradowi Kleinie, Markowi Markiewiczowi i Elżbiecie Sokołowskiej. Po złożeniu przez elewów przysięgi, która w tym turnusie odbędzie się 2 marca, rozpocznie się szkolenie specjalistyczne w kilkunastu specjalnościach wojskowych. Będą to szkolenia między innymi z obsługi radiostacji małej i średniej mocy, urządzeń elektrotechnicznych i nawigacyjnych, silników spalinowych czy systemów wodnopaliwowych i powietrznych okrętu. W sumie szkolenie obejmuje 16 specjalności wojskowych. Okres służby przygotowawczej zakończy się egzaminem, który będzie podstawą do ubiegania się o stanowiska służbowe w armii czynnej lub rezerwie. O tej pierwszej marzy Paulina Grzybek, która pośród argumentów za służbą w wojsku wymienia przede wszystkim powołanie i ciekawość, mniejszy nacisk kładzie natomiast na takie aspekty, jak pewność pracy i zarobków.

Pobyt w Centrum wiążę ze służbą zawodową – nie kryje pani Paulina. – Moim głównym założeniem jest zostać tutaj, w Ustce, co pewnie nie będzie łatwe, ale będę robiła wszystko w tym kierunku.

Służba przygotowawcza ma charakter całkowicie dobrowolny i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, czyli osób, które wykazują zainteresowanie wstąpieniem w szeregi Wojska Polskiego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.