W Szkole Podstawowej nr 4 w Słupsku pojawił się Naukobus, czyli mobilne laboratorium przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik. Na objazdowej ekspozycji znalazło się 20 interaktywnych eksponatów, które mają pobudzić wyobraźnie młodych naukowców.
Naukobus to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Tym razem interaktywna wystawa gościła w Szkole Podstawowej nr 4 w Słupsku, której uczniowie – dzięki przygotowanym eksponatom – wcielali się w odkrywców. Każdy ciekawski mógł samodzielnie przekonać się w sposób praktyczny, jak działają prawa fizyki czy ludzkie ciało.
– Program Naukobus zakłada, że przyjeżdżamy do miejscowości, w których nie ma centrów nauki, w których dzieci mogłyby w prosty sposób poznać mechanizmy, działania praw fizyki, biologii, chemii, różnego rodzaju zdarzeń fizycznych, które dzieją się w otaczającej nas przyrodzie – mówi Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. – To uzupełnienie zajęć, które na co dzień odbywają się w szkołach. Akurat SP 4 to szkoła z dobrym wyposażeniem, ale mimo to nawet w takiej szkole taki rodzaj animacji dla dzieci jest bardzo atrakcyjny.
Cała idea Naukobusu polega na pobudzeniu ciekawości i wyobraźni poprzez doświadczenia i eksperymentowanie. Wszystko podane jest w formie prostej zabawy ułatwiającej odbiór, ale to właśnie dzięki niej dzieci bardzo mocno angażują się w eksperymenty, a później zadają pytania i szukają odpowiedzi, które na koniec poszerzają ich wiedzę.
– Można odkrywać sporo rzeczy w praktyczny sposób – mówi Paweł Draczyk z Centrum Nauki Kopernik – dlatego mówimy, że to wystawa interaktywna. To nie jest muzeum, wszystko działa tak jak w naszym Centrum w Warszawie: trzeba podejść, zakręcić, dotknąć, powąchać, popatrzeć i trzeba wejść w jakieś działanie, jakąś interakcję, żeby zobaczyć jakiś efekt. Jest zdecydowanie najwięcej efektów fizycznych, trochę o działaniu ludzkiego organizmu, trochę o logice, działaniu mózgu. Te efekty są dosyć proste, ale naszym celem nie jest powiedzenie, że tutaj jest konkretny wzór na coś, tylko żeby zauważyć efekt, który osiągnąć można w bardzo prosty sposób.
Naukobus wpisuje się także w coroczną imprezę edukacyjną przygotowywaną przez słupską SP 4 – festiwal nauki, podczas którego uczniowie samodzielnie przygotowują różnego rodzaju doświadczenia z biologii, chemii, geografii czy fizyki. Wystawa interaktywna Centrum Nauki Kopernik znakomicie wpisała się w tradycję festiwalową szkoły – podkreśla dyrektor SP 4 Danuta Wyrwas.
Interaktywna wystawa to nie koniec współpracy między szkołą a Centrum Nauki Kopernik. Już we wrześniu placówkę odwiedzi Planetobus z mobilnym planetarium, który będzie starał się wzbudzić zainteresowanie młodych naukowców astronomią. (opr. jwb)