K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Mundur zobowiązuje

0

Do szkół o profilu mundurowym nie trafiają ludzie przypadkowi. Co ciekawe jednak, przyszłość w mundurze coraz chętniej obok chłopców projektują też dziewczęta. Zespół Szkół Mundurowych w Słupsku prowadzi rekrutację do klas pierwszych w czterech specjalnościach.

W Zespole Szkół Mundurowych w Słupsku do wyboru są klasy o profilu wojskowym, straży granicznej, policyjnym i pożarniczym. Oferta przyciąga spore grono młodych ludzi, którzy kult munduru wynoszą z domu rodzinnego i którzy chcą realizować swoje pasje związane z przygotowaniem do służby w określonych formacjach. Szkołę tę wybierają także ci, którzy przede wszystkim planują podjąć naukę w liceum, realizując profil ogólny, a dopiero po drodze dowiedzieć się, czy założyć mundur po maturze na dłużej.

Mój pradziadek był w marynarce wojennej – myślę, że to także skłoniło mnie do tego, żeby tutaj przyjść – mówi Igor Szlagowski, uczeń klasy II ZSM w Słupsku. – Dużo wspiera mnie też wujek, który aktualnie jest w służbie na poligonie w Ustce. Myślę, że to miało wpływ, żeby także iść w tym kierunku. Interesuję się też wojskami specjalnymi, stąd też oczywiście mój mundur takiego wzoru.

Dzięki szkoleniom w jednostkach wojskowych i jednostkach podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji uczniowie mają możliwość zapoznania się z rzeczywistym wymiarem służby mundurowej. Nad jakością szkolenia profilowanego czuwają specjaliści.

Dwadzieścia jeden lat służby w mundurze za mną, 12. Brygada – siostrzana dla 7. Brygady Obrony Wybrzeża, dwa wyjazdy do Afganistanu i dwuletnia służba w strukturach NATO – myślę, że daje to wystarczający pakiet możliwości i kompetencji do tego, żeby pracować z młodzieżą i poczyniać z nimi ten pierwszy krok – mówi Kornel Bukiel, mjr rezerwy, nauczyciel ZSM w Słupsku.

Młodzi przyznają, że mundur, który noszą, zmienia.

Lubię nosić mundur, mundur to tak naprawdę moja druga część ubioru, czuję się z nim bardzo dumnie, bardzo dobrze – mówi Jan Kostrzewski, uczeń II klasy ZSM w Słupsku. – Z tym przychodzi też szacunek dla innych. Jeśli noszę mundur, muszę mieć szacunek dla innych, ponieważ reprezentuję moją flagę oraz innych ludzi.

Realizacja procesu kształcenia profilowanego uczniów odbywa się we współpracy z jednostkami wojskowymi, policyjnymi, straży pożarnej czy granicznej, tak aby umożliwić młodzieży dostęp do instruktorów, specjalistycznego sprzętu i całej infrastruktury ćwiczeniowej służb mundurowych.

Bardzo chcemy i realizujemy to z dużą dozą staranności, żeby nasz uczeń, a w rezultacie absolwent miał prawo czuć się, nazwijmy to, młodszą wersją żołnierza czy funkcjonariusza. Chcemy, żeby wyniesione z naszej szkoły kompetencje były nie mniejsze niż kompetencje początkującego żołnierza czy funkcjonariusza. Do tego zresztą w pewnym sensie w wypadku profilu wojskowego obliguje nas rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, które wprowadza program dla kadetów klas mundurowych bardzo zbliżony w swojej strukturze do programu szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej. Uczniowie certyfikowanych klas wojskowych albo – jeśli uda się otrzymać zgodę Ministra Obrony Narodowej – oddziałów przygotowania wojskowego po ukończeniu edukacji w liceum w klasie wojskowej, jeżeli przystąpią do służby wojskowej, to ich służba przygotowawcza będzie skrócona do 5 tygodni, więc te programy się pokrywają – mówi mjr Kornel Bukiel.

Oferta kształcenia profilowanego w tym roku wzbogacona będzie o nowe elementy, m.in. naukę wojskowego języka angielskiego, zgodnego ze STANAG-iem natowskim, czy też projekt dotyczący bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, także w kontekście bezpieczeństwa narodowego. Nowe zadanie otrzymali również nauczyciele WF-u, którzy dodatkowo realizować będą specjalny program.

Program walki w bliskim kontakcie, który kilka lat został przygotowany przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Jest to program, który tak naprawdę wywodzi się z popularnej krav magi, a przygotowany jest do szkolenia żołnierza – mówi mjr Kornel Bukiel. – To program napisany przez naszych oficerów, pana Kopcia i pana Tarnawskiego, dla naszych żołnierzy i będzie on również istniał w naszej szkole jako element składowy przygotowania naszego ucznia do dalszej służby.

Uczniowie klas wojskowych tworzą elitarną grupę osób, które uprawnione zostały do noszenia munduru. Wiąże się z tym szczególna dbałość o jego poszanowanie.

Warto dodać, że uczniowie naszej szkoły noszą mundur i trzeba mieć świadomość, że w Polsce munduru nosić nie wolno, jeśli nie jest się żołnierzem lub funkcjonariuszem. I tak naprawdę noszenie munduru o wzorze wojskowym zostało nadane naszym uczniom-kadetom, wszystkim kadetom w Polsce przez Ministra Obrony Narodowej. Naszą dbałością jako szkoły jest to, żeby nasi uczniowie mieli świadomość tradycji tego munduru i faktu, że za tym mundurem stoi potęga oręża polskiego przez wieki historii, i świadomość tego, że za ten mundur ludzie również oddawali życie – mówi mjr Kornel Bukiel.

Kadra nauczycielska Zespołu Szkół Mundurowych w Słupsku podkreśla, że priorytetem w pracy z uczniami jest przygotowanie ich do zdania egzaminów wstępnych do wybranych formacji mundurowych. W ostatnich latach największym zainteresowaniem w wyborze specjalności cieszą się profile wojskowy i straży granicznej. (jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.