Czas pandemii wymusił na uczniach i nauczycielach odnalezienie się w nowej, zdalnej rzeczywistości. Dlatego też młodzież z II LO w Słupsku podziękowała pedagogom za ich codzienną pracę inaczej niż zwykle, włączając się do akcji „Bohaterowie wracają”.
„Bohaterowie wracają” to ogólnopolska akcja zorganizowana przez sieć szkół Żak. Dzięki uruchomieniu specjalnej platformy młodzież mogła podziękować swoim pedagogom za wysiłek wkładany w edukację zarówno w murach szkoły, jak i w trakcie nauczania zdalnego podczas pandemii. Uczniowie II LO zamieścili dużo wpisów z podziękowaniami, dzięki czemu placówka znalazła się w gronie 6 szkół w kraju nagrodzonych słodkim upominkiem.
– Pomysł narodził się w trakcie pandemii, siedzieliśmy w domu i zastanawialiśmy się, jak podziękować gronu pedagogicznemu za wkład w naukę zdalną – mówi Dominika Sawicka, organizatorka akcji. – Staraliśmy się także w tym pierwszym momencie pomagać szpitalom, lekarzom, im dziękowaliśmy, ale przyszedł czas otwarcia roku szkolnego i wyszliśmy z inicjatywą, aby stworzyć platformę, stronę internetową dla uczniów, którzy będą mogli podziękować nauczycielom swoich szkół za lekcje, za przygotowanie ich w czasie pandemii, za lekcje online.
W ciągu czterech dni od wystartowania strony zamieszczono ponad 100 postów. Uczniowie II LO dziękowali całemu gronu pedagogicznemu i konkretnym nauczycielom. Tego typu wyrazy wdzięczności cieszą.
– Oni zauważyli – mówię o uczniach – że faktycznie ten wysiłek, trud, który włożyli nauczyciele od marca, to rzecz niecodzienna, niebagatelna, to rzecz, która się nie zdarza – mówi Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku. – Sami doskonale wiemy – nie rozmawiamy po raz pierwszy – że jeżeli chodzi chociażby o samo miasto czy okolice, od 15 marca byliśmy prekursorami w edukacji zdalnej.
Wirtualne podziękowania zbiegły się z Dniem Edukacji Narodowej, w tym roku obchodzonym mniej hucznie i w nieco innej rzeczywistości. Czego życzyć nauczycielom w tym nietypowym czasie?
– Myślę, że wszystkim trzeba życzyć tak naprawdę wytrwałości. To nie jest łatwy czas ze względu na sytuację, w której się znaleźliśmy i niepewność, jak długo ta sytuacja potrwa. My się trzymamy jako II LO, dzięki Bogu nie musieliśmy jeszcze wygaszać zajęć i przechodzić na edukację zdalną, chociaż logistycznie, technicznie jesteśmy do tego przygotowani. Jednak dzieciaki – a ostatnio słyszałem nawet gdzieś o jakichś strajkach, żeby przejść na nauczanie hybrydowe, zwiesić zajęcia – mówią: nie, panie dyrektorze, my już byliśmy w domu, my potrzebujemy kontaktów interpersonalnych, chociażby na korytarzach, gdzie śmiejecie się z nas – to o nas, nauczycielach – że siedzimy koło siebie z telefonami komórkowymi, ale jednak jesteśmy. Tak więc życzyć wytrwałości i wiary w to, że jeszcze będzie dobrze.
Przypadający dziś Dzień Edukacji Narodowej jest dniem ustawowo wolnym od zajęć. (opr. jwb)