K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Segregacja od teraz

0

Od 1 marca segregacja wszystkich odpadów jest prawnym obowiązkiem każdego mieszkańca. Stawka za wywóz śmieci wynosi teraz 18 złotych. W przypadku braku dostosowania się do zasad będą naliczane kary wynoszące dwukrotność stawki wywozu.

Zapowiadany od dawna system segregacji uległ zmianie. Dokładnie od 1 marca segregacja wszystkich odpadów jest prawnym obowiązkiem każdego mieszkańca Słupska. Nie będzie już możliwości zadeklarowania segregacji odpadów i opłacania mniejszej stawki lub opłacania dwukrotnie wyższej w przypadku braku segregacji. Teraz stawka jest jedna i wynosi 18 złotych. Za niedostosowanie się do zasad będą naliczane kary.

Niestety, jeżeli stwierdzimy brak segregacji lub niewłaściwą segregację stawka w 2020 roku zostanie jednorazową decyzją w formie kary podwojona do 36 złotych pod osoby – zapowiada Marek Goliński, wiceprezydent Słupska. – W następnych latach, zgodnie z zapisami ustawy będzie ona co rusz podwyższana.

Jeśli już mowa o karach, to aktualne staje się pytanie, kto skontroluje segregacje i stwierdzi, czy jest ona poprawna czy nie. W przypadku dużych wspólnot mieszkaniowych, takich jak chociażby wieżowce, zadanie to wydaje się wręcz niemożliwe do wykonania.

Zadanie nadzoru nad tym spoczywa na zarządach wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i prywatnych właścicielach – tłumaczy Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Nadzór musi być prowadzony przez administratorów przede wszystkim.

Dodatkowo śmieci będą mogli skontrolować pracownicy je wywożący. W przypadku naruszenia zasad, choćby przez jedną osobę, odpowiedzialność poniesie cała wspólnota.

My unikamy w naszych wypowiedziach tego określenia, ale niedoskonałością ustawy jest to, co nazywa się odpowiedzialnością zbiorową – mówi wiceprezydent Goliński. – Niestety, nie ma w zapisach ustawy niczego, co pozwoliłoby, żeby ta odpowiedzialność zbiorowa tutaj nie istniała.

Aby uniknąć problemów już na początku, PGK w porozumieniu z miastem zamiast od razu naliczyć karę będzie upominać mieszkańców. Stawki pieniężne będą naliczane przy kolejnym stwierdzeniu braku segregacji.

Pracownicy PGK są do tego upoważnieni i zobowiązani wręcz – wyjaśnia Marek Goliński. – Będą nawet fotografować na dowód braku segregacji. Tak, żebyśmy mogli naocznie stwierdzić, że ktoś z właścicieli nieruchomości do zapisów ustawy i uchwały rady miasta się nie dostosował.

Od ewentualnej kary będzie się można odwołać poprzez samorządowe kolegium odwoławcze. Prezydent jednak podkreśla, że skupianie się na karach jest bezcelowe.

Jako miasto, które zleciło ten przetarg i realizuje zapisy ustawy nie jesteśmy w żaden sposób zainteresowani tym, żeby ktokolwiek płacił te kary – przekonuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Właśnie chcemy, żebyśmy żadnych kar nie ponosili, bo to będzie znaczyło, że postępujemy zgodnie z procedurami i szanujemy prawo.

Kwestią czasu jest ponowny powrót tematu segregacji zarówno w decyzjach władz miasta, jak i uwagach mieszkańców. Od dwóch dni jest ona obowiązkiem, ale urzędnicy przekonują, że warto segregować nie tylko z obowiązku, ale dla samego siebie i środowiska. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.