K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Błękitny mundur

0

W Białym Spichlerzu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, na wystawie stałej, oglądać można nowe eksponaty: czapkę i kurtkę mundurową podchorążego Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. A już w najbliższą sobotę, 25 września, o godzinie 12, muzeum zaprasza na wykład poświęcony Hallerczykom.


Nowy nabytek słupskiego muzeum stanowią czapka i kurtka mundurowa podchorążego 1. Pułku Strzelców Polskich Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera z lat 1917-1919. Pozyskane eksponaty wykonano we Francji z sukna w kolorze błękitno-niebieskim i są dostępne dla zwiedzających na wystawie zatytułowanej „Służby mundurowe i technika” na V piętrze Białego Spichlerza.

Mundur pochodzi z 1918 roku, o czym świadczy pieczątka z datą i napisem Paryż umieszczone w denku czapki – informuje Lucjan Hanak, kierownik Działu Sztuki i Techniki w MPŚ w Słupsku. – Mundur ma kolor niebieski, stąd nazywano żołnierzy armii Hallera Błękitną Armią. Dużo kolorów zielonych świadczy o tym, że to jest mundur strzelca. Jest to o tyle ciekawe, że posiada on różne dystynkcje i orła. Ten posrebrzany orzeł na czapce wcześniej służył kobietom jako broszka, kobietom związanym z Polską. Używana ta broszka była we Francji. Kiedy jednak należało 80 tysięcy ludzi zaopatrzyć w piękne orły piastowskie , wtedy przypomniano sobie, że mamy gotowe matryce i je wykonano. Te orły idealnie pasują do czapek.
Uwagę zwracają też dwie zielone patki z trąbkami strzelców oraz charakterystyczne dystynkcje: „kąty” lub „winkle” na rękawach, które informują, że mundur należał do podchorążego adiutanta. Natomiast naszywka z hełmem rycerza z piórami oznacza, że w późniejszym czasie żołnierz ten był w wojskach samochodowych lub zmechanizowanych. Dodać należy również, że wszystkie trzynaście guzików munduru jest posrebrzanych. Na naramiennikach zaś znajdują się dwa orły haftowane nicią metalową.

Po II wojnie światowej do Słupsk przyjeżdżali i zamieszkiwali w nim Hallerczycy, między innymi w Strzelinku pod Słupskiem – mówi Lucjan Hanak. – Oczywiście mieli te same mundury, ten sam typ. My je odkupujemy od osób, które kolekcjonują takie rzeczy, ale dotarcie do konkretnej z imienia i nazwiska osoby, która go nosiła, po tylu latach jest prawie niemożliwe. Tu mieliśmy Hallerczyków i warto do tego wracać. Hallerczycy generalnie objęli Pomorze w czasie II Rzeczypospolitej, a generał Józef Haller zamieszkiwał nawet we Władysławowie. Stolica przedwojennego województwa pomorskiego był Toruń. Gdańsk nie należał do Polski, Gdyni jeszcze nie było, Bydgoszcz była podzielona, stąd Toruń był stolicą.
Już w najbliższą sobotę, 25 września o godzinie 12, w Białym Spichlerzu w Słupsku odbędzie się wykład zatytułowany „Błękitna Armia gen. Józefa Hallera. Francja, Polska i Pomorze”. Wykład poprowadzi historyk Lucjan Hanak i zostanie zorganizowany w ramach cyklu „Forum sztuki i artystów – wykłady z historii sztuki”, które odbywają się raz w miesiącu w Białym Spichlerzu w Słupsku. Wstęp na wykłady jest bezpłatny. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.