Na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce odbyło się strzelanie rakietowe w ramach ćwiczenia Tobruq Legacy 19. To największe ćwiczenia naziemnych systemów obrony powietrznej w NATO.
Tobruq Legacy (Dziedzictwo Tobruku) to organizowane od kilku lat ćwiczenia mające na celu doskonalenie współdziałania systemów obrony powietrznej różnych państw NATO. W tym roku udział w nich brało blisko 5 tysięcy żołnierzy oraz 1200 jednostek sprzętu z 18 państw. Wśród nich byli żołnierze Grupy Wyszehradzkiej, Litwy, Holandii, Niemiec, Estonii, Rumunii i Stanów Zjednoczonych. To test gotowości do wspólnego działania całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jednostki miały się sprawdzić w jednej operacji prowadzonej według standardów NATO. Ze strony polskiej udział w strzelaniu brała 3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej. Polacy i Czesi strzelali z przeciwlotniczych zestawów rakietowych KUB, Słowacy z SA-18, Węgrzy z zestawów KUB i mistral. Niemiecko-Holenderski zespół ogniowy wykorzystał zestaw stinger i BSTF zaś Amerykanie użyli systemu obrony powietrznej avenger i stinger.
Podczas pokazowego strzelania w obecności dowództwa, obserwatorów z innych państw oraz mediów najcelniej strzelali Słowacy, Węgrzy i Amerykanie, ale tylko z zestawu avenger. Mniej skuteczne były stingery. Najważniejsze, że ćwiczeniowe zadania bojowe zostały ocenione pozytywnie przez dowodzących.
Obserwujący ćwiczenia szef sztabu Wojska Polskiego generał broni Rajmund Andrzejczak stwierdził, że obrona powietrzna jest priorytetem, jeżeli chodzi o rozwój sił Rzeczypospolitej.
Z kolei dowódca generalny rodzaju sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika stwierdził, że całe przedsięwzięcie będzie można uznać za dobrze wykonane, kiedy żołnierze szczęśliwie powrócą do swoich garnizonów. Przy okazji podziękował też wszystkim mediom za pozytywny obraz sił zbrojnych.
Była to piąta edycja ćwiczeń wojsk obrony przeciwlotniczej NATO. Wcześniejsze Tobruq Legacy prowadzone były na terenie Słowacji, Litwy, Węgier, Rumunii i Czech. Obecne ćwiczenia nad Bałtykiem zakończą się 19 czerwca. Po strzelaniu pokazowym dowództwo, obserwatorzy innych państw oraz media miały możliwość obejrzenia najnowszych osiągnięć technicznych Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Politechniki Warszawskiej. Ponadto zaprezentowano sprzęt bojowy państw biorących udział w ćwiczeniach. (opr. rkh)