K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Otwarta Szkoła Policji

0

Pokazy musztry, szkolenia psów policyjnych oraz wiele innych atrakcji czekało dziś na odwiedzających Szkołę Policji w Słupsku podczas dnia otwartego tej placówki. Piknikowe spotkania ze słupszczanami odbywały się w ramach obchodów Święta Policji.

Słupska Szkoła Policji razem z komendą miejską wspólnie obchodziły święto policyjnej formacji. Z tej okazji umożliwiono zainteresowanym zwiedzanie kompleksu szkoleniowego przy ulicy Kilińskiego. To, co na co dzień zarezerwowane jest dla słuchaczy szkoły, w dniu święta zostało pokazane odwiedzającym. Każdy mógł zobaczyć pomieszczenia do działań symulacyjnych, gdzie przyszli policjanci uczą się skutecznej interwencji. Z kolei na placu pojawiły się stanowiska z uzbrojeniem i wyposażeniem używanym przez funkcjonariuszy.

Z otwartego dnia szkoły zdecydowali się skorzystać zarówno starsi, jak i młodsi turyści. Natomiast zwiedzający, którzy przyjechali rowerami, mogli oznakować swoje jednoślady. Dzień w szkole można było spędzić również z pożytkiem dla innych. Chętni rejestrowali się jako dawcy szpiku, a policyjni ratownicy uczyli mieszkańców zasad udzielania pierwszej pomocy.

Jednak największym zainteresowaniem cieszył się specjalny symulator dachowania. Konstrukcja przybliża warunki, którym poddawany jest pasażer samochodu podczas wypadku. W bardzo prosty sposób pokazuje, jak działają pasy, przy czym testujący mogą się przekonać, dlaczego ich zapięcie jest tak ważne dla zachowania bezpieczeństwa.

Możemy doświadczyć, co dzieje się z naszym ciałem i psychiką w trakcie symulowanego w bezpieczny sposób dachowania – wyjaśnia Daniel Filipiak z Akademii Bezpiecznej Jazdy. – Przy okazji pokazujemy, jak w profesjonalny sposób zapiąć się pasami, przy czym nawyk ten dla wielu wcale nie jest oczywisty, bo okazuje się, że w Polsce około 40 procent osób jeżdżących na tylnych siedzeniach w ogóle ich nie zapina.

Crash-testy realizowane są przez producentów do prędkości 64 km/h, ponieważ powyżej tej wartości pasy w zasadzie nikogo już nie chronią. Tu fizyka staje się nieubłagana. Daniel Filipiak podkreśla, że na skutek istniejących przeciążeń w sytuacji zderzenia czołowego przy prędkości 80 km/h obrażenia są tak poważne, że często skutkują już śmiercią. Dlatego niektóre kraje, np. skandynawskie, wprowadziły na drogach dużo większe ograniczenia prędkości pojazdów, niż jest to choćby w Polsce. O ile u nas na trasach krajowych można poruszać się z szybkością do 90 km/h, tam maksymalnie przepisy mówią o 70-80 km/h. Instruktor przestrzega, że nawet jazda bez pasów w mieście, gdzie poruszamy się z prędkością do 50 km/h, może w wypadku kolizji być bardzo niebezpieczna.

Święto Policji zakończyło się wręczeniem funkcjonariuszom medali i odznaczeń na placu apelowym.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.