K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jubileuszowe targi

0

W weekend odbyła się 50. edycja targów ogrodniczych, w których uczestniczyło kilkudziesięciu wystawców z całego kraju. Działkowcy mogli przebierać w setkach gatunków kwiatów i krzewów ozdobnych.

Tym razem jesienna aura dopisała cyklicznej imprezie botanicznej. Słoneczny i ciepły weekend przyciągnął tłumy słupszczan na kolejne w tym roku targi ogrodnicze. A było w czym wybierać. Wystawcy przywieźli ze sobą nie tylko rośliny upiększające działki, ale i dziesiątki odmian drzew owocowych. Odwiedzający stoiska najczęściej poszukiwali odmian gruszy i śliwy, wzięciem cieszyły się także maliny. Pośród drzew owocowych z przeznaczeniem do przydomowych ogródków słupszczanie zainteresowani byli wyszukanymi krzyżówkami, często sprowadzanymi z Zachodu, oraz starymi odmianami jabłoni.

Coraz większą popularnością wśród kupujących cieszą się rośliny nietypowe dla naszego klimatu, np. trawy ozdobne i posiadające azjatycki rodowód drzewka bonzai. Jak mówią sprzedawcy, trendy w ogrodnictwie zmieniają się z każdym sezonem.

Jest coś takiego, jak przesuwanie się zainteresowań w zależności od centrów dużych miast – mówi Michał Siudek z gospodarstwa ogrodniczego „Bartoszy Las”. – Wystarczy pojechać np. do Trójmiasta i popatrzeć, jak ono jest przystrojone. Klienci, widząc nietypowe nasadzenia, chcą je mieć także u siebie. Tak więc najpierw musi być wzorzec, który zadowala optycznie, potem dane rośliny pojawiają się w mikrośrodowisku.

Targi to nie tylko impreza dla amatorów prac działkowych. Na rozstawionych stoiskach odwiedzający mogli przebierać w ofercie naturalnej żywności. Nie zabrakło wiejskiego chleba wypiekanego domowym sposobem czy leczniczych ziół. Kolejne targi odbędą się wiosną przyszłego roku, ale zakupione w weekend rośliny już teraz udekorują jesienne ogrody.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.