K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Jasełka we Fregacie

0

W Lęborskim Centrum Kultury „Fregata” było głośno, kolorowo i radośnie. Wszystko za sprawą XIV Miejskiego Przeglądu Jasełek, w którym uczestniczyły m.in. dzieci z lęborskich przedszkoli. W przerwach między występami zespołów jasełkowych odbył się koncert kolęd.

W kolejną edycję Miejskiego Przeglądu Jasełek włączyli się tradycyjnie przede wszystkim najmłodsi mieszkańcy miasta, czyli dzieci z przedszkoli miejskich oraz niepublicznych, ale również młodzież.

W tegorocznej edycji przeglądu udział wzięło 310 wykonawców – powiedziała nam Regina Szczupaczyńska z Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła. – Do tego trzeba dodać opiekunów, jurorów, wolontariuszy, więc razem będzie to około 360 osób.

Przez cały miniony piątek, 19 stycznia, było niezwykle barwnie i radośnie. W przerwach pomiędzy występami zespołów jasełkowych odbywały się koncerty kolęd. Występom teatralnym na scenie Lęborskiego Centrum Kultury „Fregata”, przygotowanym w oparciu o teksty Pisma Świętego, przyglądało się jury.

Od wielu lat niemal nie powtarzają się scenariusze, stroje i aranżacje – zapewnia Regina Szczupaczyńska. – Przedszkolaki, których obejrzeliśmy, były cudowne, scenicznie prawdziwe. Nie wiem, co można jeszcze powiedzieć. Podziwiam rodziców za stroje i nauczycieli za przygotowanie. A często musieli skracać przedstawienie przedszkolne do wymogów regulaminowych naszego przeglądu, czyli 15-17 minut, by jak najwięcej grup mogło się zaprezentować.

Któryś rok z rzędu tutaj jestem i widać, że poziom tych prezentacji stale rośnie – mówi Jaromir Szroeder, przewodniczący jury. – Widać dopieszczanie szczegółów, szukanie ciekawych elementów w scenariuszach, scenografii i sposobie ekspresji. Wszystko dzięki temu, że ten przegląd się odbywa. Mobilizuje i panie pracujące z dziećmi, i same dzieci. Widać ich radość na scenie, że mogą zaprezentować się przed szerszą publicznością. Mają też okazje obejrzeć innych, porównać przedstawienia, znaleźć inspiracje… To powoduje, że z roku na rok różnorodność praezentowanych form jest coraz większa.

Wyróżnione grupy, Przedszkole nr 1 oraz Przedszkole nr 10 w Lęborku, prezentowały jasełka w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.