K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Plaża pod nadzorem

0

Sanepid tymczasowo zamknął kąpieliska wodne w Poddąbiu i Dębinie. Taką decyzję podjęto ze względu na zanieczyszczenie parafiną, którą morze wyrzuciło na brzeg tych wypoczynkowych miejscowości.

Bryły białej substancji znaleziono w piątek na plażach pomiędzy Ustką a Rowami. Z powodu możliwości zagrożenia zdrowia wczasowiczów kąpieliska tymczasowo zamknięto. Podczas weekendu organizatorzy kąpielisk niezwłocznie przystąpili do usuwania odpadów, a słupski sanepid pobrał próbki wody do badania.

Zgodnie z rozporządzeniem tego typu substancja jest czynnikiem nie wynikającym z naturalnego środowiska wodnego, jest traktowana jako odpad i nie powinna się tam znajdować – stwierdził Włodzimierz Sławny, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku

Po zbadaniu stanu czystości plaż przez inspektora Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej stwierdzono, iż kąpieliska nadają się do użytkowania. Dotychczas wzdłuż pasa morskiego podlegającemu Urzędowi Morskiemu w Słupsku zebrano około pół tony odpadów. Niestety nie jest to pierwszy raz, kiedy parafina pojawia się na brzegu Bałtyku. Prawdopodobnie źródłem zanieczyszczenia są nieodpowiedzialne załogi statków.

Te zanieczyszczenia pojawiają się z otwartego morza – mówi Anna Gliniecka-Woś, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Słupsku. – Załogi czyszczą zbiorniki statków na otwartym morzu. W zależności od wiatru, temperatury wody i prądów morze wyrzuca parafinę na brzeg.

Prace związane z oczyszczaniem plaż potrwają jeszcze kilka dni, ponieważ morze cały czas wyrzuca grudy parafiny. Urząd Morski przewiduje, że łącznie zebrane zostanie 1,5 tony tej substancji. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.