K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Łebscy turyści

0

Tegoroczne lato sprawa, że dużym zainteresowaniem urlopowiczów cieszą się nadmorskie miejscowości. Świadczą o tym rzesze wypoczywających, między innymi na łebskich plażach.

Sezon turystyczny w nadmorskich kurortach w pełni. Pogoda wprawdzie w kratkę, lecz w słoneczne dni plażowiczów przybywa. Nie maleje też zainteresowanie pobytem w Łebie.

Turyści chętnie nas odwiedzają – mówi Michał Sałata, podinspektor ds. kultury i sportu UM w Łebie. Jest ich podczas ścisłego sezonu około stu tysięcy. Zachęcamy do przyjazdu. Mamy bogatą ofertę rozrywkowo-kulturalną.

Wypoczywający na morzem powinni pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim oraz osób, za które są odpowiedzialni.

Mimo prewencji kilkanaście minut temu kilka osób wyciągnęliśmy z wody, ponieważ fala zniosła na falochrony – informuje Marek Chadaj ze stołecznego WOPR, koordynator plaży w Łebie. Przy falochronach, miejscach bardzo niebezpiecznych o głębokości 5-6 metrów, dziecko momentalnie znika w morzu. Rodzic nawet nie zdąży zauważyć, że dziecko mu zniknęło. Wydaje mu się, że jest w zasięgu wzroku, a wystarczy, że dwa razy się odwróci i zaczyna się tragedia. Mimo wielu akcji prewencyjnych te tematy wciąż wracają. Standardem jest u nas w Łebie, że kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dzieci potrafi się zgubić w ciągu dnia. A ratownik wodny , zgodnie z przepisami, odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo osób kąpiących się w akwenie. To, że pomagamy plażowiczom odszukać dziecko jest naszą dobrą wolą, dodatkowym zajęciem. Staramy się wczuć w tę sytuacje i pomóc, ale jeżeli w tym czasie ja się skupię na poszukiwaniu dziecka a ktoś zacznie tonąć, to prokurator wyciągnie konsekwencje wobec ratownika. W związku z tym apel: Rodzice pilnujcie swoich dzieci. Weźcie opaski, wpiszcie numer telefonu. Wytłumaczcie dziecku co wolno, a czego nie, gdzie ma się zgłosić i co zrobić. W pierwszej kolejności ma podejść do ratownika i powiedzieć, że się zgubił. O wiele łatwiej nam będzie pomóc. Mamy łączność między wieżami i możemy przekazywać te informacje. Natomiast wielu rodziców wykazuje się beztroską, gdy każe nam się wziąć do roboty i szukać ich dziecka.

Wszystko wskazuje na to, że kolejny sezon będzie można zaliczyć do udanych. Na ile, to okaże się po zakończeniu wakacji. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.