K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Stary Rynek konsultowany

0

Trwają konsultacje społeczne dotyczące koncepcji zagospodarowania terenu w ramach zadania pod nazwą „Przebudowa Starego Rynku w Słupsku”. Zaczęły się one wczoraj i trwać będą niecały miesiąc, bo do 4 listopada.

Stary Rynek w Słupsku przez lata bardzo się zmieniał. Jego dzisiejszy wygląd znacznie odbiega od tego sprzed paru, a już na pewno parudziesięciu lat. Kiedyś było to miejsce, do którego można było przyjść, usiąść i odpocząć. Dziś ciężko jest określić to miejsce mianem rynku. Dwa piesze ciągi rozchodzące się w dwie strony i masa kamyczków w żadnym stopniu nie oddają klimatu starego miasta. Obecnie mieszkańcy nie traktują tego miejsca inaczej niż kolejny chodnik. W ubiegłym roku miasto przeprowadziło konkurs architektoniczny na przebudowę Starego Rynku. Jego założeniem jest stworzenie jednopłaszczyznowej, otwartej dla każdego przestrzeni.

Będzie zmiana w sposobie zagospodarowania zielenią – wyjaśnia Tomasz Orłowski, kierownik działu eksploatacji i inwestycji ZIM w Słupsku. – Ten mało formalny gazon porośnięty wysokimi drzewami zostanie zastąpiony zielenią zarówno niską, jak i drzewami. Pojawią się nowe drzewa od strony ulicy Zamenhofa, w ciągu ulicy Grodzkiej, zostanie także uzupełniony szpaler drzew w ciągu ulicy Nowobramskiej, a także w miejscu tej zieleni istniejącej będą pojedyncze drzewa wysokie z zielenią niską w formie gazonów z możliwością korzystania z nich jak z ławek.

Elementem, który skupi wokół siebie sporo uwagi będzie podświetlana fontanna posadzkowa ulokowana niemal na całej długości placu wzdłuż ul. Nowobramskiej.

Chcemy wprowadzić piętnaście zadaszonych takimi żaglami pawilonów, w których będzie można usiąść – mówi Tomasz Orłowski. – Część z nich będzie mogla pełnić funkcję ogródków gastronomicznych, a część będzie po prostu zadaszonymi ławkami. Dodatkowo chcemy wprowadzić taki element, który sprawdził się w Ustce, czyli makietę odlaną z brązu, żeby można było zobaczyć jak ten Stary Rynek wyglądał przed wojną. Dodatkowo jeszcze punkty świetlne. Gospodarka światłem będzie bardzo ważna, żeby uwypuklić te najważniejsze elementy zabudowy, czyli te ostańce trzech kamienic, które są jedynymi aż tak starymi obiektami.

Dodatkowo powstanie tam również wodopój dla czworonogów, którym z pewnością nie pogardzą zadomowione już na Starym Rynku gołębie. Na uwagę zasługuje również i to, że przysłana z biura projektowego koncepcja nie zakłada ruchu samochodowego w tym obszarze.

Ten plac nie jest placem dużym, a w tej chwili spora jego część zajęta jest pod ruch samochodowy – przypomina T. Orłowski. – W wyniku konsensusu konkursowego przyjęto, że aby ten plac funkcjonował jak prawdziwy plac, to ta funkcja komunikacyjna z tych trzech uliczek, czyli od strony apteki, tam, gdzie była Cepelia i przed byłym kinem Milenium musi zostać wyłączona. Cały ruch będzie odbywał się tak jak dotychczas w ciągu ulicy Grodzkiej.

Przez ten fakt pojawiają się już wstępne plany, aby w okolicach rynku stworzyć parkingi, które zastąpiłyby istniejące. Wszystkie wymienione elementy są koncepcją. Aby została zatwierdzona konieczne było zorganizowanie konsultacji społecznych.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do udziału w konsultacjach dotyczących zagospodarowania Starego Rynku – mówi Monika Rapacewicz z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Jest to ważne miejsce dla słupszczan. To miejsce spotkań, miejsce spacerów, więc warto zainteresować się tym i zgłosić swoje opinie, uwagi. Konsultacje trwają od 14 października i zakończą się 4 listopada.

Projekt zagospodarowania Starego Rynku dostępny jest na stronie internetowej Słupska. Przez cały czas trwania konsultacji mieszkańcy mogą również zgłaszać swoje uwagi mailowo na adres [email protected]. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.