K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Budki do wymiany

0

Pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi są w trakcie wymiany lub naprawy budek dla nietoperzy. W tym celu odwiedzają miejsca ich bytowania w naszym regionie. Wymiana skrzynek to także okazja do sprawdzenia jakie nietoperze żyją w okolicy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zinwentaryzowano ich ponad 300.

Na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi znajduje się około 400 budek dla nietoperzy, najwięcej w Nadleśnictwie Leśny Dwór. Aktualnie trwa sprawdzanie ukryć i ich ewentualna wymiana. Budki montuje się na wysokości około 3 metrów. Ważne, aby w sąsiedztwie znajdowało się kilka ukryć. W okolicznych lasach można spotkać siedem typów budek, wśród nich te typu angielskiego.

Ta wąska szczelina na dole to ich wejście. Daszek jest otwierany, ale z tego tylko względu, żebym ja mógł tam zajrzeć i sprawdzić, ewentualnie wyczyścić tę budkę – mówi Józef Wysiński z Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. – Ilu możemy mieć w niej mieszkańców? Najwięcej miałem 73 lub 76 nietoperzy w takim małym domku z jednym pomieszczeniem. Mamy też domki z półką, można by powiedzieć dwuizbowe, typu Issel. W pobliżu wiszą tu jeszcze budki styrobetonowe oraz typu Stratmann, czyli budka spłaszczona deska, w której trafiają się rekordy powyżej 30. Oczywiście nie każda budka jest zamieszkała. Metodyka zawieszania sztucznych ukryć dla nietoperzy polega na tym, żeby powiesić nie jedno ukrycie, ale całą ich grupę, 5-6 w bliskiej odległości, ponieważ wykorzystywane są one w różnych celach. Mogą w nich samice urodzić młode, mogą też nietoperze np. przemieszczać się i w nich przebywać, traktując je jako ukrycie dzienne, mogą także służyć do odpoczynku w przelotach.

Drewno jako surowiec do budowy budek jest nieoheblowane, i jest to zabieg celowy.

Nietoperzom łatwiej jest się wtedy wspinać. Nie może więc to być deska ani heblowana, ani konserwowana żadnym sztucznym konserwantem czy impregnatem. Ma to być tylko drewno naturalne, które z czasem nabiera swojej barwy. Naturalnym wrogiem takich domków dla nietoperzy są dzięcioły, które chętnie rozkuwają w ich ściankach czołowych otwory – mówi Józef Wysiński.

Każdy rodzaj budki może zamieszkiwać inny typ nietoperzy. Na drzewach można zauważyć także płaskie ukrycia, czyli budki typu Stratmann.

Wygląda jak płaska decha, ale po otwarciu można zobaczyć, że ta część w listewkach jest do zamieszkania. Mogłoby tu pojawić się pytanie, ile nietoperzy może się tu pomieścić. Najwięcej w takiej budce spotkałem ich 33, karliki, natomiast jeśli chodzi o inny gatunek, to była jeszcze kolonia gacków w liczbie 20 sztuk. Warto tu powiedzieć, że takie budki wykorzystywane są jako miejsca dla kolonii rozrodczych. Samice rodzą młode i w wypadku, gdy było tu 20 gacków brunatnych – wiadomo – d10 było mam i 10 młodych – mówi strażnik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

W tego typu budkach najczęściej zamieszkują karliki, czyli małe nietoperze, których rozpiętość skrzydeł wynosi kilkanaście centymetrów, aczkolwiek zdarzają się niespodzianki.

Tak wyglądała sytuacja, kiedy pierwszy raz stwierdziliśmy tu obecność gatunku rzadszego – nocka łydkowłosego. Pomyślałem najpierw, jakieś duże to guano, coś tu jest innego niż zawsze i rzeczywiście tak było. Jak otworzyłem skrzynkę, rzeczywiście stwierdziliśmy obecność tego właśnie gatunku, co potem zostało potwierdzone jeszcze nagraniami z detektorów. Tak więc na wszystko trzeba patrzeć – mówi Józef Wysiński.

W tym roku na terenie parku pierwszy raz zamontowano także 16 ukryć trocinobetonowych.

Budka ta jest bardzo praktyczna do monitoringu, ponieważ można spokojnie sprawdzić – bez ryzyka, że jakiś nietoperz ucieknie podczas zluzowania zasuwy – kto w niej przebywa – mówi strażnik. – Będzie tu trochę inna temperatura, bo trocinobeton jest chłodniejszy niż styrobeton i drewno, tak więc czekamy, żeby zobaczyć, kto będzie w nim mieszkał.

Pierwsze nietoperze powinny zamieszkać w ukryciach lada moment. Latem odbywa się coroczna inwentaryzacja tych ssaków. Prace związane z wymianą i montażem skrzynek rozrodczych odbywają się w ramach czynnej ochrony nietoperzy i są wykonywane na terenie parku od ponad 15 lat. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.