Dziś, 28 marca, podczas konferencji prasowej prezydenta miasta Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej zostały ogłoszone wyniki konsultacji społecznych w sprawie powiększenia granic miasta Słupska o 7 sołectw. Konsultacje trwały od 9 lutego do 18 marca.
Konsultacje z mieszkańcami Słupska dotyczące rozszerzenia granic miasta o 7 sołectw gminy Słupsk – Bierkowo, Krępę Słupską, Płaszewko, Strzelino, Włynkówko, Siemianice oraz część sołectwa Swochowo-Niewierowo – trwały od 9 lutego do 18 marca. Wyniki są satysfakcjonujące dla włodarzy, a ogłoszono je podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent miasta, Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej. Za przyłączeniem opowiedziało się 82,03% wszystkich głosujących słupszczan.
– W Słupsku frekwencja wyniosła niemal 24 procent – informuje Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Spośród tych ponad 19 tysięcy głosów 15 573 osoby opowiedziały się za rozszerzeniem granic miasta. Przeciwne były 1903 osoby, a wstrzymało się 1509 osób. Liczba głosów ważnych to 18 985, a 757 głosów było nieważnych.
Głosować można było zarówno przy pomocy papierowych kart, jak również za pośrednictwem internetu. Złożono 11.177 głosów w formie tradycyjnej oraz 8.059 głosów elektronicznych. Komisja ds. miejskich konsultacji sprawdziła każdą kartę i zweryfikowała każdy głos. Wrażenie robi nie tylko ponad 80-procentowe poparcie dla uchwały Rady Miejskiej, ale również bardzo wysoka, 24-procentowa frekwencja, która w innych miastach, które w ostatnich latach przechodziły przez ten sam proces, wahała się zaledwie pomiędzy 2 a 10%. Władze miasta nie ukrywają swojego zadowolenia i raz jeszcze podkreśliły, że poszerzenie granic nie jest przeciwko mieszkańcom gminy Słupsk lecz za dalszym rozwojem Słupska i mocniejszym regionem.
– Dziękuję wszystkim mieszkankom, mieszkańcom Słupska za niezwykła aktywność, bo to dowodzi, że bardzo ważne jest w jakim mieście żyjemy i jak widzimy swoja w tym mieście przyszłość – zaznaczyła Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. – Podkreślamy, że Słupsk jest najmniejszym w Polsce miastem na prawach powiatu, o bardzo dużej gęstości i bez terenów pod dalsze inwestycje, a miasto pełni tak dużo funkcji powiatowych, wojewódzkich i ogólnokrajowych, ze musi mieć perspektywę rozwoju.
Teraz wynik konsultacji zostanie zaprezentowany na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Następnie wniosek o poszerzenie granic wraz z pełną kilkusetstronicową dokumentacją zostanie przekazany prezesowi Rady Ministrów oraz ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Ministerstwo będzie miało czas do końca czerwca na odniesienie się do wniosku. Słupsk pozna decyzję Rady Ministrów w lipcu. Pozytywna odpowiedź będzie oznaczała, że miasto będzie miało czas do końca roku na wprowadzenie wszelkich niezbędnych procedur związanych ze skutkiem poszerzenia granic miasta. (opr. rkh)