K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Startuje Watch Docs

0

W dniach od 3 do 7 sierpnia w Słupsku odbywać się będzie 20. Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa człowieka w filmie. W programie tegorocznej edycji znalazło się 15 tytułów, które wyświetlane będą w kinie Rejs, kluboksięgarni Cepelin, klubie Domówka oraz Szkole Kultury. Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny.

20. Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” rozpocznie się już jutro, w środę 3 sierpnia i potrwa do niedzieli 7 sierpnia. Festiwal w Słupsku organizowany jest we współpracy z Helsińską Fundacja Praw Człowieka. W tym roku seanse odbywać się będą w czterech miejscach: w kinie Rejs, kluboksięgarni Cepelin przy Starym Rynku, klubie Domówka przy ulicy Tuwima oraz Szkole Kultury SOK-u przy ulicy Banacha, gdzie odbędą się pokazy plenerowe. W programie tegorocznej edycji znalazło się 15 tytułów, które poruszają szeroki wachlarz tematów – od wojny na Ukrainie, przez ekologię i prawa kobiet, po emigrację.

Będzie film „Nature Is My Homeland” w reżyserii Marka Gajczaka – zapowiada Joanna Gajdo z kina Rejs. Film, w którym artyści, naukowcy, ale też entuzjaści opowiadają o takich nieoczywistych związkach człowieka z naturą. Będzie film „Przesunąć granicę”, który w dość nietypowej perspektywie opowiada o wojnie na Ukrainie, bo z punktu widzenia paraolimpijczyków ukraińskich, którzy z powodu aneksji Krymu stracili dostęp do najnowocześniejszego ośrodka treningowego. Będą też filmy poświęcone prawom kobiet między innymi „Tak, jak chcę. Siła kobiet” palestyńskiej reżyserki Samaher Alqadi, która z kamerą wyrusza na ulice Kairu i jet świadkiem przemocy wobec kobiet. Bardzo różnej.

W ostatnich dwóch dniach festiwalu w kinie Rejs i kluboksięgarni Cepelin wyświetlony zostanie polski film 7-My Sierpnia” w reżyserii Michała Bollanda. Dokument opowiada o osobach brutalnie zatrzymanych przez policję w czasie demonstracji w obronie Margot, aktywistki kolektywu Stop Bzdurom. Po wszystkich seansach odbywać się będą dyskusje widzów.

Będą też filmy poświęcone emigracji – dodaje Joanna Gajdo. Między innymi film „Sztuka przeżycia”. Mamy w nim portret syryjskich artystów, którzy swoje przeżycia, doświadczenia przefiltrowują przez sztukę. Będzie też „Gra cieni”. To z kolei film, w którym towarzyszymy nastoletnim chłopakom, którzy starają się przekroczyć kolejne europejskie granice w poszukiwaniu bezpieczeństwa i normalności.

W ramach 20. Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” odbędą się też wydarzenia towarzyszące, w tym czwartkowe warsztaty Las w słoiku, organizowane wspólnie ze Słoik Zielony, a także Watch Docs Afterparty po sobotnich seansach w Domówce. Wstęp na wszystkie filmy i wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Pierwszym filmem wyświetlonym będzie dokument „Przesunąć granice”. Seans zaplanowano na środę, 3 sierpnia, o godzinie 18 w kinie Rejs przy al. 3 Maja. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na festiwalowych ulotkach oraz na stronie Słupskiego Ośrodka Kultury (www.sok.slupsk.pl). (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.