K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowy kierunek na AP

0

Akademia Pomorska uruchamia od tego roku akademickiego nowy kierunek kształcenia. Od wczoraj (26 lipca) przyjmowane są wnioski rekrutacyjne na informatykę ze specjalnością programowanie.

Od początku nowego roku akademickiego w Akademii Pomorskiej w Słupsku będą funkcjonować nowe kierunki kształcenia. Jednym z nich jest informatyka ze specjalnością programowanie. By rozpocząć na nim studia można już aplikować.

Kierunek informatyczny odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy. Ponieważ czysta matematyka – ocenia Stanisław Kowalczyk, dyrektor Instytutu Matematyki Akademii Pomorskiej – powoli ginie, więc akademicy chcą przekazywać studentom swoją wiedzę z zakresu matematyki powiązaną z praktycznymi jej wykorzystywaniami. Dotąd uczelnia preferowała kierunki z wiązane z matematyką szkolną, nauczaniem matematyki czy matematyką finansową, ale w toku rozmów z przedstawicielami sfery biznesu okazało się, że największe zapotrzebowanie jest na specjalistów informatyków, zwłaszcza programistów.

Będąc na pewnej konferencji, zostałem zaskoczony informacją. Że w tej chwili informatyka oficjalnie została przez ministerstwo podzielona na 29 różnych specjalności, czasami niemających ze sobą żadnego związku. My chcieliśmy się skupić na tym, gdzie matematyka może się przydać oraz na zapotrzebowaniu w regionie, czyli programowaniu – wyjaśnia Stanisław Kowalczyk.

Według informacji zebranych przez słupską uczelnię, w rejonie pomorskim jest duża liczba firm, które poszukują wykwalifikowanej kadry informatycznej. Akademia Pomorska pozostaje w kontakcie z wybranymi podmiotami gospodarczymi, dostosowując program nauczania do zapotrzebowań rynku.

To może być bardzo ważna informacja dla naszych przyszłych studentów. Otóż wszyscy prezesi firm obiecują zatrudnienie – jeśli nie u siebie, to u kolegów, znajomych – z początkową pensją, próbną, zdecydowanie wyższą niż obecna średnia krajowa. Patrząc na zarobki firm komputerowych, są one gotowe współpracować z nami niemal w czynie społecznym, żeby wykształcić sobie kadrę. Jedna z firm zagranicznych natomiast zobowiązała się przysyłać na zajęcia własnych specjalistów z rodzinnego kraju, aby nauczyć naszych studentów tego, co w ich branży konieczne – mówi dyrektor Instytutu Matematyki Akademii Pomorskiej.

Kierunek jest adresowany w pierwszej kolejności do osób, które są zainteresowane dobrą pracą po studiach i swoją karierę zawodową wiążą z rozwojem informatyki.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.