K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ambasador w Krępie Kaszubskiej

0

Ambasador Łotwy w Polsce przyjechał do Krępy Kaszubskiej w powiecie lęborskim. Złożył wieniec na cmentarzu ofiar marszu śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. W uroczystości uczestniczyli też wiceprzewodniczący Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej oraz lokalni samorządowcy.

W Krępie Kaszubskiej na jednej z cmentarnych tablic czytamy: „Prof. Čakste był przywódcą antyhitlerowskiego ruchu oporu na Łotwie. Zginął podczas marszu śmierci – marzec 1945.” Pamięć narodu łotewskiego o tej ważnej historycznie postaci jest wciąż żywa. Nieprzypadkowo więc tę wieś w powiecie lęborskim odwiedza ambasador Republiki Łotewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej. W piątek (27 kwietnia) dyplomata wraz z senatorem Kazimierzem Kleiną oraz przedstawicielami władz samorządowych złożyli kwiaty na cmentarzu ofiar marszu śmierci.

Polska i Łotwa maja wspólną historię i profesor Čakste właśnie ją symbolizuje – mówił Edgars Bondars, ambasador Łotwy w Polsce. – Łotwa jest naprawdę wdzięczna Polsce za to, że dba o grób Konstantīnsa Čakste. Pielęgnuje też pamięć o nim i przekazuje dalej.

Tematykę kontaktów polsko-łotewskich staramy się pokazywać na terenie lokalnym o ogólnopolskim – dodaje Kazimierz Kleina, senator RP i wiceprzewodniczący Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej. – W Krępie spotykamy się przynajmniej raz w roku na grobach pomordowanych więźniów obozu Stutthof, ale także z innych okazji związanych z życiem prof. Konstantīnsa Čakste, który był synem pierwszego prezydenta Łotwy i szefem antyhitlerowskiego ruchu oporu w tym kraju.

Podobnie, jak było to w latach ubiegłych, w uroczystości uczestniczyła również Alicja Guźniczak, dyrektor Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu.

Miejscowa ludność pomagała więźniom przetrwać na szlaku tego marszu śmierci – mówiła dyrektor ZS w Garczegorzu. – Ta historia była przekazywana z pokolenia na pokolenie i dlatego od lat lat ludzie pokoleniowo zajmowali się tym cmentarzem, dbali o to miejsce. Teraz myśmy przejęli tę pałeczkę razem z naszymi uczniami.

Następnie delegacja odwiedziła Izbę Pamięci Ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof imienia właśnie profesora Konstantīnsa Čakste. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.