K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Honory dla Otto Freundlicha

0

Władze miasta uhonorowały słupskiego artystę Otto Freundlicha. Najpierw rondu przy ulicy Grottgera nadano jego imię, a następnie na skwerze przy ulicy Deotymy odsłonięto pomnik nawiązujący do jego twórczości.

W wyjątkowy sposób uczczono pamięć o jednym z najsłynniejszych malarzy ze słupskim rodowodem. W rocznicę 140. urodzin Otto Freundlich został upamiętniony poprzez wpisanie jego imienia w miejską przestrzeń. Od teraz rondo u zbiegu ulic Grottgera i Koszalińskiej będzie kojarzone z tym przedwojennym artystą.

Dzieła Otto Freundlicha zawsze miały jednoczyć ludzi, narody i kraje – mówi Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku. Mamy dobry przykład, że w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, cokolwiek byśmy o nich mówili – a dotyczy to również naszej polskiej ziemi – mamy nadzieję na wszystko, co związane jest z dobrem.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika na skwerze obok urzędu miejskiego. Kamienny monument, wykonany przez Rudolfa Kantelbacha, jest wyraźnym nawiązaniem do idei Drogi Pokoju, tworzonej przez Otto Freundlicha.

Otto Freundlich, którego słupszczanom i słupszczankom postaci nie trzeba przybliżać, był jednym z twórców europejskiego i światowego abstrakcjonizmu, był tym, który abstrakcjonizm wyniósł na wyżyny. Bardzo często mówimy o znanych abstrakcjonistach europejskich, pomijając zbyt często Otto Freundlicha. Dzisiaj jego dzieła nie znajdują się w Słupsku – co dla nas smutne jak miasta – ale są obecne w największych galeriach Europy i świata. Ubolewamy nad tym, że Otto Freundlich, który urodził się w naszym mieście, jest obecny swoją sztuką na całym świecie, a nie jest nią obecny w Słupsku – powiedział prezydent miasta Robert Biedroń.

Przysłowie mówi, że człowiek, który nie zna swojej historii, nie wie, gdzie iść – podkreśliła Cornelia Pieper. konsul generalna Niemiec. Myślę, że musimy wiedzieć, gdzie iść, potrzebujemy pokoju, porozumienia między naszymi narodami i dobrej przyszłości w Europie.

Wykonanie pomnika zostało ufundowane przez niemiecką fundację. Słupski samorząd musiał zapłacić jedynie za jego transport. Rzeźba stanęła w bliskim sąsiedztwie kamienicy Otto Freundlicha, gdzie już niedługo powstanie centrum wsparcia dla osób potrzebujących pomocy. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.