Urząd Miejski w Słupsku wybrał kliniki, które będą realizować procedurę medyczną in vitro. Zainteresowane pary mogą już składać wnioski o przystąpienie do lokalnego programu leczenie niepłodności.
W czerwcu Rada Miejska w Słupsku podjęła uchwałę umożliwiającą dofinansowanie metody in vitro. Zanim to się stało projekt musiał uzyskać jeszcze pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Samorząd na program przez pięć najbliższych lat zamierza przeznaczyć 500 tys. złotych. Metodą leczenia zapłodnienia pozaustrojowego objętych zostanie 20 par rocznie. Teraz magistrat wybrał instytucje, które będą realizować procedurę medyczną.
– Chciałem państwa poinformować, że wygrały cztery placówki – mówi Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Są to Gameta z Gdyni, Invicta z Gdańska, InviMed z Warszawy, ale miejscem realizacji będzie Gdynia, i Gameta ze Rzgowa. Wszyscy oferenci spełnili wymagania formalne i merytoryczne, w związku z tym zostali zakwalifikowani do tego programu. Program przewiduje dofinansowanie jednej procedury, w wyniku której para doczeka się urodzenia żywego dziecka lub dwóch procedur w sytuacji, gdy pierwsza procedura będzie nieskuteczna.
Dofinansowanie do jednej procedury in vitro wynosi 5 tys. złotych. Beneficjentami programu mogą być jedynie osoby będące mieszkańcami Słupska od co najmniej roku. Pary muszą pozostawać także w formalnym związku partnerskim lub małżeńskim. Aby zakwalifikować się do metody pozaustrojowego leczenia niepłodności, partnerzy muszą przejść również kwalifikację medyczną. Po niezbędne informacje można zgłaszać się do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim. (opr. rkh)