K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zdrowie ucznia a samorząd

0

Wakacje dobiegają półmetka, ale przygotowania do roku szkolnego w pełni. Już teraz trzeba podjąć decyzje dotyczące opieki zdrowotnej nad uczniami, ponieważ 12 września wchodzi w życie ustawa, która taki obowiązek nakłada na samorządy. Jakie rozwiązania zaproponuje słupski ratusz, zainteresowało jednego z radnych.

Miasto jeszcze szacuje ubytki w dochodach, jakie spowoduje zerowy PIT pracowników do 26 roku życia czy podniesienie wynagrodzeń minimalnych, a już staje przed kolejnym problemem. Uchwalona przez sejm ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami wejdzie w życie 12 września i nałoży na samorządy obowiązek zapewnienia między innymi profilaktyki zdrowotnej i opieki stomatologicznej. Problem ten dostrzegł radny Wojciech Gajewski i złożył stosowną interpelację. Interesuje go przede wszystkim, w których placówkach zadania będą realizowane w gabinetach profilaktyki zdrowotne, a opieka stomatologiczna w specjalistycznych gabinetach. Nie bez znaczenia dla budżetu miasta są także koszty tych świadczeń.

Nie mamy jeszcze szczegółowych wytycznych – mówi Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Nie mamy pojęcia, jaki będzie montaż finansowy, więc póki co sprawdzamy nasze możliwości i zasoby. Nie ukrywam, że najbardziej obawiamy się tego, że stomatologia, która jest obszarem całkowicie sprywatyzowanym, nawet gdy zdołamy zrobić montaż finansowy, to nie znajdziemy chętnych. Jeszcze raz odkreślę, że w sferze tak sprywatyzowanej nie wiem jaka musiałaby być stawka godzinowa, żeby bez problemu stomatologów zaprosić do pracy w szkołach. Analizujemy i na pewno będziemy szukali wszelkich rozwiązań, żeby zrealizować obowiązki, które na nas zostały nałożone.

Kierownictwo ratusza nie wyklucza podpisania umów z prywatnymi gabinetami stomatologicznymi. Czasu na podjęcie decyzji zostało już mało, a ustawa nakłada na szkoły jeszcze jeden obowiązek. Będą musiały wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych w skutecznej realizacji prawa ucznia do świadczeń zdrowotnych. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.