K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Defibrylator dla Słupska

0

W sobotę, 23 lipca, na bulwarach przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku odbyło się wydarzenie zatytułowane „Strefa bezpieczeństwa Compensy”. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Głównym punktem imprezy było wręczenie miastu defibrylatra AED, który zamontowano przy wejściu do biblioteki.

Wydarzenie „Strefa bezpieczeństwa Compensy” odbyło się w minioną sobotę, 23 lipca, na zrewitalizowanych bulwarach przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. W ciągu 7 godzin przez strefę przewinęło się kilka tysięcy mieszkańców Słupska i okolic. Celem kampanii było rozpowszechnienie wśród użytkowników dróg wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. W programie eventu zaplanowano m.in. pokazy użycia defibrylatora AED oraz udzielania pierwszej pomocy na fantomach dorosłego człowieka, nastolatka i małego dziecka. Ratownicy medyczni uczyli prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, w tym uciśnięć mostka oburącz stosowanych u poszkodowanych, u których wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia. Była także możliwość skorzystania z podstawowych badań medycznych – pomiaru ciśnienia, tętna, saturacji i poziomu cukru we krwi. Wykonywano także testy ostrości wzroku, postrzegania kolorów czy odporność na olśnienie. W ramach aktywnego wypoczynku możliwe było również skorzystanie ze specjalistycznego masażu relaksacyjnego na dedykowanych sprzętach.

Nie tylko sprawa bezpiecznego poruszania się po autostradach jest istotna, ale również element udzielania bezpiecznej pomocy – podkreśla Tadeusz Zagajewski, dyrektor generalny Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. – Pierwsza pomoc jest stałym elementem ruchu drogowego, dlatego tutaj jest szereg takich miejsc, gdzie nauczymy się udzielania pierwszej pomocy.

Duże wrażenie robiła strefa bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym symulator zderzeń oraz obracający się symulator dachowania. Była też możliwość sprawdzenia czasu reakcji i refleksu na specjalnym refleksomierzu. Przy użyciu alko i narkogogli sprawdzano też reakcję osób po spożyciu alkoholu i środków psychoaktywnych. Na najmłodszych czekała strefa edukacyjno- zabawowa. Mogły one m.in. wsiąść na policyjny motocykl czy do radiowozu. Niekończąca się kolejka ustawiała się do gry w koło fortuny. Po zakręceniu kołem wylosowywano pytanie z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach. Nagrodą za prawidłową odpowiedź były maskotki, zabawki i elementy odblaskowe. Najmłodszych edukowano też przy stoisku Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Natomiast przy innym stoisku odbywało się zaplatanie warkoczyków i malowanie tatuaży.

Wszyscy, którzy korzystają z autostrad, wcale nie muszą kolo nich mieszkać, ale rożne osoby korzystające z autostrad nawet krótki czas powinny wiedzieć, jak się na nich zachować – mówi Tadeusz Zagajewski. – Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których przenosimy nasze przyzwyczajenia z miasta na autostradę. Są to błędy. Podczas takiego spotkania jak dzisiaj, podczas takiego eventu bezpieczeństwa chcemy przekazać wszystkim ludziom pewne zasady poruszania się po autostradach, ale nie w postaci pogadanki tylko w postaci zabawowej. Takiej, która łatwiej jest przyswajalna. Robimy to zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci.

Głównym punktem imprezy było nieodpłatne przekazanie miastu przez organizatora automatycznego zewnętrznego defibrylatora (AED). Urządzenie do przeprowadzania reanimacji zamontowano na budynku Miejsca Animacji Kultury Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Grodzkiej. Wydarzenie pod hasłem „Strefa bezpieczeństwa Compensy” w tym roku realizowane jest w 16 miastach i odbyło się w ramach 4. edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczna Autostrada”. Organizatorami kampanii są Towarzystwo Ubezpieczeń Compensa we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.