K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uliczny Bieg Niepodległości

0

Dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Słupskie Stowarzyszenie Osób Pozytywnie Aktywnych „STOPA” po raz piąty zorganizowała uliczny bieg niepodległości. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali Piotr Drwal z Ustki i Dominika Nowakowska z Lęborka.

Słupski Bieg Niepodległości okazał się wyjątkowy. Patriotyzm na sportowo wybrało blisko 550 osób, w tym ponad 150 pań. Biegacze to nie tylko byli zawodnicy niemal z całej Polski, ale też z Irlandii, Niemiec, bazy antyrakietowej USA z Redzikowa oraz amatorzy biegania – młodzież szkolna i sportowcy uprawiający inne dyscypliny.

Tegoroczna trasa prowadziła ulicami starego miasta, a uczestnicy mieli do pokonania trzy pętle po 3.300 metrów plus odcinek 100 metrów – łącznie 10 kilometrów. Pogoda nie sprzyjała biegaczom, ale serca były gorące i uczestnicy w patriotyczny sposób uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najszybciej trasę 10 kilometrów w trudnych warunkach atmosferycznych w czasie 33 minut i 21 sekund pokonał Piotr Drwal z Ustki. Na miejscu drugim, z czasem gorszym o 10 sekund, przybiegł Marcin Czerniewski, reprezentujący 7. Brygadę Obrony Wybrzeża, a jako trzeci linię mety minął koszalinianin Norbert Borzęcki. Wśród kobiet triumfowała Dominika Nowakowska z LKB Braci Petk Lębork, która przybiegła jako jedenasta. Jej czas to 37 minut i 6 sekund.

W tegorocznym biegu Telewizja Kablowa Słupsk Kanał 6 miała również swojego reprezentanta. Był nim nasz kolega redakcyjny Michał Zajko. Jak ocenia swój start?

Nie było najgorzej, choć bałem się, że pogoda całkiem pokrzyżuje plany. Na szczęście rozpogodziło się około trzynastej. Czasowo – jak na mnie wynik przyzwoity. A pogoda? Cóż, listopad. Trzeba uważać na bruku, aby nie stawać na pięcie, tylko na śródstopiu – wtedy utrzymuje się trochę lepszą równowagę ciała. Ale trzeba uważać, i to szczególnie na zakrętach. W połączeniu z liśćmi, które znajdują się na drodze, może być naprawdę niebezpiecznie – mówił Michał.

Nasz kolega liczył, że znajdzie się w pierwszej setce uczestników, ale trochę sekund mu zabrakło. Uplasował się na początku drugiej setki wśród zawodników, którzy przybiegli na metę, ale – jak stwierdził – to miejsce i tak zadowala. Pełna optymizmu na mecie była za to zawodniczka reprezentująca klub Night Runners Słupsk Alicja Sokołowska, która mimo nieco gorszych osiągów już szykowała się do pracy nad poprawą kondycji i techniki biegania.

Takiego biegu dla uczczenia 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie mógł opuścić słupszczanin, olimpijczyk, były maratończyk Jan Huruk, który już po raz drugi pobiegł ulicami miasta. W dodatku zrobił to w stroju niemal galowym, bo w koszulce, w której reprezentował Polskę podczas olimpiady w 1992 roku.

Na mecie każdy kończący bieg otrzymywał pamiątkowy medal. Najlepsza trójka w poszczególnych kategoriach otrzymała nagrody i puchary. Bieg ukończyło 523 uczestników, z 546 którzy wystartowali. Za naszym pośrednictwem STOPA Słupsk dziękuje wolontariuszom z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku oraz Ośrodkowi Socjoterapii w Ustce za pomoc w organizacji imprezy. Ale bez wsparcia finansowego sponsorów jak: Laminopol, Pep Sport, Loton, Media Markt czy Auto Diug Igmar oraz wielu innych Słupskie Towarzystwa Osób Pozytywnie Aktywnych „STOPA” nie mogłoby obdarować nagrodami uczestników największej patriotycznej imprezy biegowej w Słupsku.

(opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.