K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kradzież charytatywnych datków

0

Już w najbliższą niedzielę prowadzona będzie zbiórka w ramach akcji „Pomagamy – bądź z nami”. Puszki, do których można wrzucać datki – dla chłopców, którzy ucierpieli w pożarze lęborskiej kamienicy – pojawiły się również w sklepach. Niestety znalazły się osoby, które charytatywne przedsięwzięcie potraktowały jako okazję do wzbogacenia się.

Mieszkańcy Lęborka i okolic skrzyknęli się, aby pomóc najbardziej poszkodowanej rodzinie, która ucierpiała w pożarze kamienicy przy ulicy rtm. Witolda Pileckiego w Lęborku. W tym celu, w najbliższą niedzielę (11 listopada) odbędzie się impreza charytatywna z licznymi atrakcjami. Główne działania z przewidzianymi licytacjami prowadzone będą w hali widowiskowo-sportowej przy ulicy Piotra Skargi w Lęborku od godziny 15. Jednocześnie na terenie miasta będzie trwała kwesta. Tego dnia spotkać więc będzie można wolontariuszy.

W niedzielę rozpoczynamy wielką charytatywną akcję „Pomagamy – bądź z nami” – mówi Patryk Łukaszuk, wolontariusz. – Jest to akcja przeprowadzona na rzecz Maciusia i Janka. Są to chłopcy, którzy ucierpieli w pożarze kamienicy. Akcję zainicjowaliśmy wraz z różnymi osobami jak i przedsiębiorcami, i przeprowadzimy ją na terenie całego miasta 11 listopada. Weźmie w niej udział 240 wolontariuszy, którzy będą zbierać do puszek datki od ludzi. Będą też koncerty oraz liczne licytacje.

Skala tego przedsięwzięcia jest ogromna – mówią organizatorzy, porównując ją do małego WOŚP-u. Zaangażowanie mieszkańców jest ogromne.

To ponad 120 przedsiębiorców, którzy zaoferowali pomoc, ludzie dobrej woli, którzy odzywali się, oddając rzeczy na licytację – wśród nich takie perełki, jak piłka Marcina Gortata, koszulki znanych piłkarzy, siatkarzy czy kolarzy, które będzie można licytować. Cały lęborski świat sportu został w to zaangażowany. Poruszyliśmy niebo i ziemię, każdy ma tu swój udział. Chcę to mocno podkreślić, że takiego poruszenia w Lęborku ja przynajmniej dotąd nie widziałem. Zapraszamy wszystkich, państwa obecność będzie tutaj najważniejsza, aby było dla kogo te licytacje przeprowadzać. Same fanty – fajnie, że się znajdują, ale i przede wszystkim potrzeba osób, które w tych licytacjach wezmą udział – mówi wolontariusz Patryk Bianga.

W akcję zaangażowała się lokalna społeczność. W sklepach pojawiły się puszki, do których można wrzucać datki. Niestety nie dla wszystkich charytatywne przedsięwzięcie ma znaczenie. W tym tygodniu doszło do kradzieży puszek przeznaczonych na wsparcie akcji „Pomagamy – bądź z nami”. Informacja o zdarzeniu wraz z nagraniem z monitoringu sklepowego lawinowo udostępniana była na jednym z portali społecznościowych.

Myślę, że to jest mocno napiętnowane, nagranie znajduje się w sieci. My wiemy z personaliów, kto tego dokonał – mówi Patryk Bianga. – Ta osoba miała szansę, aby się nawrócić, oddać puszkę, a wiemy, że dokonała kradzieży w trzech punktach. Widocznie jednak sumienie jej nie ruszyło, więc podjęte zostały kroki prawne.

Sprawą zajmuje się lęborska policja. Za kradzież może grozić do pięciu lat pozbawienia wolności. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.